نکاتی درباره منتورشیپ

 


چرا باید منتور داشته باشیم؟

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که یک منتور داشته باشید، اما در عین حال مطمئن نبوده‌اید که چقدر موثر است یا اینکه چطور می‌تواند به مسیر حرفه‌ای شما کمک ‌کند؟ مطمئناً شنیده‌اید که بسیاری از رهبران یا کارآفرینان موفق زمانی که در مورد مسیر موفقیت خود صحبت می‌کنند، از یک منتور قدردانی می‌کنند. در واقع حتی بزرگترین رهبران و کارآفرینان نیز در برهه‌ای از زمان به کمک، حمایت و راهنمایی از سوی شخص دیگری نیاز داشته‌اند. نمی‌توانیم از مسیر شغلی و موفقیت شغلی حرف بزنیم، اما به اهمیت منتورینگ و داشتن منتور اشاره نکنیم. منتورینگ محرکی برای پیشرفت شغلی است. ارتباط با فردی که در همان زمینه فعالیت شما تخصص دارد، می‌تواند توصیه‌ها و بازخوردهای ارزشمندی را برایتان به همراه داشته باشد. منتورشیپ به همان اندازه که برای منتی سودمند است برای خود منتور هم مفید است. راهنمایی و مشاوره دادن به دیگران به نحوی که باعث تغییر در زندگی آنها شود، احساس رضایت‌بخشی است و این امکان را برای منتور فراهم می‌آورد که بتواند رابطه‌ای معنادار ایجاد کند. در این مقاله شش دلیل که چرا باید منتور داشته باشید آورده شده است.

به این دلایل لازم است که منتور داشته باشید:

 • الهام‌بخش بودن

منتورها منبع خوبی برای ایجاد انگیزه و الهام‌بخشی هستند. اگر از قدم بعدی خود پس از فارغ‌التحصیلی مطمئن نیستید یا در شغل فعلی خود دچار مشکل هستید، صحبت کردن با یک منتور می‌تواند کمک کند تا اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت را تعیین کنید و شما را در مسیر درست قرار دهد.

 • فرصت‌شناسی

منتورها در زمینه‌هایی شما را راهنمایی‌ می‌کنند که ممکن است هیچگاه فرصت تجربه یا آشنایی با آنها را نداشته باشید. راهنمایی و تشویق منتور همراه با ارائه دانش در مورد نحوه دستیابی به اهداف، راه را برای شما باز می‌کند.

 • خودشناسی

تشخیص خطاهای خودمان دشوار است. منتور بازخوردها و پیشنهادات ارزشمندی را ارائه می‌دهد تا بتوانید مهارت‌های خود را ارتقا دهید. به یاد داشته باشید که انتقاد سازنده بسیار سودمند است و برای رشد فردی و پیشرفت حرفه‌ای فاکتوری کلیدی می‌باشد.

 • تجارب زندگی

اگرچه آموزش و تعلیم ضروری است اما حضور یک منتور در کنار شما به عنوان کسی که “قبلا در جایگاهی مشابه شما بوده و همان کارها را انجام داده است” می‌تواند به حرفه‌ای شدن شما کمک کند.

 • مسئولیت‌پذیری

مسئولیت‌پذیری نقش مهمی در موفقیت برنامه منتورشیپ دارد. اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت باید مورد بحث قرار گیرند و انتظارات تعریف شوند. منتور باید بتواند روی مسئولیت‌پذیری و پاسخگو بودن شما حساب کند تا به شما در رسیدن به اهداف کمک کند.

 • به چالش کشیده شدن

منتور خواهان موفقیت شماست، به همین دلیل شما را در کشف استعدادهایتان و تفکر خارج از محدوده امن به چالش می‌کشد.

 

منتور خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

همه افراد موفق در جهان از کارآفرین تا ورزشکار و موسیقیدان همگی منتورهایی داشته‌اند که به آنها کمک کرده‌اند تا قابلیت‌های خود را کشف کنند. در این مقاله یاد می‌گیرید که منتور خوب چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه یک منتور خوب را تشخیص دهید.

منتور خوب منتوری است که:

۱. شما را به چالش می‌کشد.

منتور خوب همواه شما را تحت فشار قرار می‌دهد تا بهتر باشید و اجازه نمی‌دهد که به موفقیت‌های پیشین خود اکتفا کنید.

۲. باتجربه است.

منتور باید از تجربه و خرد بالایی برخوردار باشد.

۳. در همان جایگاهی است که شما می‌خواهید باشید.

منتوری را انتخاب کنید که دیدگاهی شبیه به شما نسبت به موفقیت دارد.

۴. از شما پشتیبانی می‌کند.

منتور خوب، زمانی که زمین می‌خورید شما را بلند می‌کند.

۵. شنونده خوبی است.

منتور خوب باید مایل به شنیدن چیزهایی غیر از نظرات خودش باشد.

۶. روی موفقیت شما سرمایه‌گذاری کرده است.

منتور خوب از دیدن موفقیت شما و حتی از این‌که از او پیشی بگیرید خوشحال می‌شود.

۷. شما را به سوی پاسخ راهنمایی می‌کند.

منتور صرفا نباید پاسخ را به شما بدهند، بلکه ابزارهایی را در اختیار شما قرار می‌دهند که خودتان آن را بفهمید.

۸. بازخورد سازنده می‌دهد.

وقتی کاری را درست انجام می‌دهید شما را تحسین می‌کند و از همه مهم‌تر، کمک می‌کند تا بفهمید کجا اشتباه کرده‌اید.

۹. به شما احترام می‌گذارد.

منتور خوب هرگز شما را پایین‌تر از خود نمی‌بیند و شما را با خود برابر می‌داند.

۱۰. در دسترس است.

منتور خوب باید همیشه در دسترس باشد تا بتواند به شما کمک و مشاوره بدهد.

 

چگونه می‌توان یک منتور خوب پیدا کرد؟

یکی از موثرترین روش‌های رشد، اشتباه کردن و یادگیری از آن است. یک راه هوشمندانه برای انجام این کار این است که از اشتباهات دیگران درس بگیرید. به همین دلیل است که داشتن یک منتور خوب می‌تواند منجر به رشد تصاعدی، هم از نظر شخصی و هم از نظر حرفه‌‌ای شود. اگر شما هم به دنبال منتور هستید، درست آمده‌اید. امروز استراتژی‌ها و نکات دقیقی را برای یافتن یک منتور خوب یاد می‌گیرید.

درست است که پیدا کردن منتور کار خیلی آسانی نیست، اما آن چنان هم که بسیاری از افراد تصور می‌کنند سخت نیست. مراحل زیر را دنبال کنید و خیلی زود منتور مناسب خود را پیدا کنید

 • شما هم به منتور پیشنهاد کمک بدهید.

رابطه منتورشیپ باید برای هر دو طرف درگیر ارزشمند باشد، پس اگر بخواهیم خلاصه بگوییم برای دریافت کمک، پیشنهاد کمک دهید. به عنوان مثال، می‌توانید کالاها و خدمات آنها را بخرید یا در رویدادهای آنها شرکت کنید. اگر مهارت‌هایی مانند طراحی گرافیک، ویرایش ویدئو، نوشتن پست یا مهارت‌های فنی وردپرس دارید، می‌توانید به آنها در توسعه برندشان کمک کنید.

 • استثنایی و منحصربه‌فرد باشید.

این نکته به ویژه برای افرادی که درون یک شرکت یا ساختار شرکتی هستند مناسب است. برای جلب توجه منتورهای احتمالی، مهم است که در تمام کارهایی که انجام می‌دهید استثنایی باشید. منتورها دوست ندارند وقت خود را برای افرادی که متوسط یا حداقل تلاش برای انجام کارها را دارند هدر بدهند. برای رشد و یادگیری مشتاق باشید. در هر جایگاهی که هستید، همیشه بیشتر از آنچه لازم است کار کنید و برای انجام وظایف یا پروژه‌های مضاعف داوطلب شوید. به دیگران در رسیدن به اهدافشان کمک کنید و در زمینه کاری خود بهترین باشید. در این صورت منتور موردنظر هم تحت‌تاثیر قرار گرفته و شما را جدی می‌گیرد.

 • خلاق و اهل تغییر باشید.

بعضی مواقع این رفتار خود ما است که باعث می شود دیگران ما را از سر باز کنند. به عنوان مثال، پشتکار داشتن خوب است اما اگر شخصی از اینکه منتور شما باشد امتناع کرد، باید در تلاش‌های بعدی خود متفاوت باشید. خودتان را به جای منتور موردنظر قرار دهید و همانطور رفتار کنید که دوست دارید یک منتی نسبت به شما رفتار کند. اگر منتور اولین درخواست شما برای کمک را رد کرد یا نادیده گرفت، خلاق باشید و در تلاش بعدی با پیشنهاد متفاوتی به سراغ او بروید.

 

چگونه یک رابطه منتور- منتی اثربخش داشته باشیم؟

رابطه منتور- منتی رابطه‌ای است که بر مبنای پیوند شخصی و احترام متقابل شکل می‌گیرد. همانند پرورش یک گیاه، ایجاد این رابطه نیز زمان می‌برد زیرا مستلزم اعتمادسازی و همسویی ارزش‌های طرفین با یکدیگر است. منتورینگ موثر در واقع یک مکالمه دو طرفه است که در آن هر دو طرف نسبت به مساله متعهد هستند و تمایل به یادگیری از یکدیگر دارند. نمی‌توان انکار کرد که منتورینگ یک تجربه فوق العاده ارزشمند است که برای رشد و توسعه ضروری است. ایجاد رابطه صحیح منتور- منتی شامل ایجاد یک محیط امن و حمایتی است که در آن هر دو طرف یعنی هم منتور و هم منتی می‌توانند در ایجاد اعتماد، تعیین اهداف و دستیابی به آنها از طریق حل خلاق مساله و راه‌حل یابی مشارکت داشته باشند. رابطه منتور-منتی با رسیدن منتی به اهداف مدنظر خود به پایان نمی‌رسد و پیوند عمیقی که در طول زمان شکل گرفته است ماندگار خواهد ماند. در حقیقیت سفری که منتور و منتی همراه هم آغاز می‌کنند خود پاداش اصلی است که نصیب آن‌ها می‌شود، چرا که افراد در طول زندگی خود همواره از منتورها و منتی‌ها یاد کرده و آن‌ها را مثال زده و هنگام مواجهه با شرایط چالش‌برانگیز از آنها الهام می‌گیرند. به یاد داشته باشید که منتی‌های خوب خود می‌توانند روزی منتورهای موفقی شوند؛ پس تمام تلاش خود را بکنید تا این رابطه زیبا را ایجاد کنید که در آینده بذرهای بسیار دیگری را می‌کارد.

 

استراتژی‌هایی برای ایجاد یک رابطه اثربخش منتور-منتی

 

 1. تعهد به یکدیگر
 • متعهد به در دسترس بودن از نظر فیزیکی و روانی
 • گوش دادن به یکدیگر و به اشتراک گذاشتن ایده‌ها و دیدگاه‌ها
 • تسلیم نشدن هنگام مواجهه با موانع و شکست‌ها
 • مسئولیت‌پذیری و پاسخگو بودن طرفین
 1. اعتمادسازی
 • همسویی طرفین با اصول، ارزش‌ها، نقاط قوت و ضعف یکدیگر و هر آنچه که از این رابطه می‌خواهند
 • گفتگو درباره ارزش‌های مشترکی همچون صداقت، احترام متقابل، اعتماد و گوش دادن فعال و موثر به عنوان مبنای همه مکالمات
 1. اهداف، وظایف و مسئولیت‌ها
 • تمرکز بر روی آنچه منتی می‌خواهد یاد بگیرد و نه آنچه که منتور می‌خواهد آموزش دهد
 • تدوین برنامه‌ای که شامل اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت باشد و توافق برای دستیابی به آنها در یک بازه زمانی مشخص
 • بازبینی و اصلاح مداوم برنامه برای حصول اطمینان از اینکه همواره مبتنی بر یادگیری است.
 1. همکاری برای دستیابی به نتایج
 • تعیین  دستور جلسه شفاف برای داشتن یک گفتگوی سازنده
 • پذیرای ایده‌‎های یکدیگر بودن
 • شناسایی موانع و انجام اقدامات مقتضی برای رسیدگی به آن‌ها
 • تعیین بازه زمانی برای پیاده‌سازی، بازبینی و به اشتراک‌گذاری آموخته‌ها
 • صریح بودن و ارائه بازخوردهای انتقادی
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *