7 چالش رایجی که استارتاپ‌ها با آن روبه‌رو هستند


چالش‌ها همه‌جا وجود دارند. کسب‌وکارها و به‌ طور خاص استارتاپ‌ها نیز از این چالش‌های بی‌شماری که هر روزه با آن‌ها مواجه‌ هستیم، مستثنی نیستند. امروزه نزدیک به ۱۵۰ میلیون استارتاپ در جهان وجود دارد و هر ساله نیز۵۰ میلیون استارتاپ جدید راه‌اندازی می‌شود. به‌ طور متوسط، هر روز ۱۳۷ هزار استارتاپ در حال ظهور هستند که این رقم با هر استانداردی، بسیار زیاد است. از طرف دیگر نرخ شکست نیز در بین استارتاپ‌ها بسیار بالا است و چیزی در حدود ۹۰ درصد استارتاپ‌ها از بین می‌روند که بیانگر آن است که دنیای استارتاپ‌ها دنیای خشن و بی رحمی است. واقعیت این است که هیچ راه‌حلی برای توقف چالش‌های پیش روی استارتاپ‌ها در این عصر وجود ندارد. هیچ چوب جادویی هم وجود ندارد که یک‌شبه بتواند به شما در حل چالش‌ها کمک کند. برای مقابله با چالش‌های این دنیای خشن، استارتاپ‌ها باید مقاوم باشند و تمرکز خود را بر روی به ‌روز نگه‌داشتن اطلاعات و یکپارچگی بگذارند.

در این پست به برخی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی استارتاپ‌ها خواهیم پرداخت:

 

۱. رقابت شدید

رقابت یکی از بزرگ‌ترین چالش‌ها برای بقای یک استارتاپ است. هرچه قدر که مبتدی‌تر باشید رقابت سخت‌تر می‌شود. در این فضای رقابتی استارتاپ‌ها باید کاملا هوشیار باشند، زیرا جای هیچ‌گونه خطایی وجود ندارد. برای زنده ماندن در این فضای رقابتی، استارتاپ‌ها باید تهاجمی بازی کنند و بیشتر از توانشان مبارزه کنند تا در میان انبوهی از کسب‌وکارها به رسمیت شناخته شوند. شما باید برای رقابت در بین رقبای خود یک مزیت رقابتی داشته باشید، تا بتوانید بخشی از مشتریان هدف آن‌ها را به سمت خود بکشانید.

 

۲. انتظارات غیرواقعی

موفقیت همیشه انتظاراتی را نیز با خود به همراه می‌آورد. به یاد داشته باشید که موفقیت کوتاه‌مدت است و انتظارات هرگز به پایان نمی‌رسند. استارتاپ‌ها پس از موفقیت، معمولاً “انتظارات غیرواقعی” تعیین می‌کنند و با چالش‌هایی روبرو می‌شوند. در اینجا استارتاپ‌ها باید توجه کنند که انتظارات واقعی چیست؟ در اصل پایداری مهم است و پایداری نیاز به تلاش مداوم دارد. برای موفقیت در دنیای رقابتی تجارت، استارتاپ‌ها باید انتظارات بالا اما کنترل‌ شده‌ای داشته باشند، همچنین منابع موجود، میزان پتانسیل رشد و سایر عوامل بازار را نیز در نظر داشته باشند.

 

۳. استخدام نیروی انسانی مناسب

یکی از مهم‌ترین عواملی که فرهنگ ‌سازمانی را در یک استارتاپ تعیین می‌کند، اعضای تیم است. به ‌منظور توسعه فرهنگ تیمی موفق، استارتاپ‌ها نیاز به استخدام نیروهای مناسب دارند. افراد مشتاق به کار زیادی وجود دارند، اما انتخاب افرادی که به‌ اندازه کافی متناسب با شغل مربوطه باشند، کار مشکلی است. این یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی شرکت‌های نوپا در عصر دیجیتال است. هنگام استخدام یک نیروی مناسب، سازمان‌ها باید یک قانون طلایی را به خاطر بسپارند “کبوتر با کبوتر، باز با باز”.

 

۴. تصمیم‌گیری درباره شراکت

مشارکت جوهره موفقیت است و این امر در مورد استارتاپ‌ها نیز صدق می‌کند. در این عصر دیجیتالی که همه‌ چیز در حال گسترش و تغییر است و سازمان‌ها برای بقای خود باید به‌ سختی بجنگند، یافتن شرکای قابل‌‌اعتماد برای استارتاپ ها نیز دشوار است. امروزه این مسئله یک چالش بزرگ برای شرکت‌های نوپا است. وقتی نوبت به استارتاپ‌های فناوری می‌رسد، مشارکت در همکاری برای آن‌ها بسیار مهم‌تر می‌شود. وارد شدن به یک مشارکت، سود بزرگی را برای شرکت‌های نوپا به ارمغان می‌آورد اما در عین حال آن‌ها باید عوامل مختلفی را قبل از تصمیم‌گیری برای همکاری با شرکت دیگری که در همان اکوسیستم کار می‌کند در نظر بگیرند. برای بهره‌مندی بیشتر از مشارکت، استارتاپ‌ها باید به دنبال سازمان‌هایی باشند که از بازار پایدار و شهرت خوبی برخوردار هستند.

 

۵. مدیریت مالی

به یاد داشته باشید که با افزایش درآمد، هزینه‌ها نیز افزایش می‌یابد. واقعیت این است که استارتاپ‌ها به‌شدت به منابع مالی و به‌ اصطلاح سرمایه‌گذاران، متکی هستند. گاهی اوقات، و مخصوصا زمانی ‌که جریان نقدینگی کم است، استارتاپ‌ها در مدیریت امور مالی خود مشکل داشته و در برابر فشارها خسته می‌شوند.  برای مقابله با این شرایط، استارتاپ‌ها باید ایمن و محتاط بازی کنند. کمک گرفتن از یک شرکت مشاور مالی معتبر می‌تواند به مدیریت بحران‌های مالی پیش رو کمک کند.

 

۶. امنیت سایبری

هکرها همه ‌جا هستند و  از هر روزنه‌ای برای ورود به سیستم‌ها استفاده می‌کنند. طی چند سال گذشته میزان جرائم اینترنتی به طرز چشمگیری افزایش‌یافته است. استارتاپ‌هایی که به ‌صورت آنلاین فعال هستند با تهدیدهای امنیتی آنلاین روبرو می‌شوند. دسترسی غیرمجاز به اطلاعات حساس استارتاپ، سوابق کارمندان، اطلاعات حساب‌های بانکی یا هرگونه اطلاعات مرتبط دیگری که برای بقای یک استارتاپ مهم تلقی می‌شود، در معرض خطر هستند. برای محافظت از داده‌های مهم آنلاین، استارتاپ‌ها باید دارای سیستم‌های امنیتی قوی باشند.

 

۷. جلب اعتماد مشتریان

حتما شنیده‌اید که می‌گویند “مشتری پادشاه است”. با داشتن مشتری راضی و وفادار، استارتاپ‌ها می‌توانند به برتری برسند و پیشرفت کنند. مشتریان نیروی اصلی موفقیت یک استارتاپ هستند. قدرت تبلیغات دهان‌به‌دهان و حضور آن‌ها در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند به استارتاپ‌ها، نسبت به مشاغل سنتی برتری بدهد. به ‌منظور جلب اعتماد و وفاداری مشتریان، استارتاپ‌ها باید به ‌صورت تهاجمی فلسفه مشتری‌مداری را پیاده‌سازی کنند تا به پیشرفت و رشد پایدار برسند.

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *